Finanšu nozares asociācija

Kā izvairīties no naudas nozušanas “melnajā caurumā” atlaižu drudža laikā

29.11.2024.
Ziemassvētki dažkārt mūs aplaimo ar sniegu, citreiz baltais svētku gaišums ir “jāpiedomā klāt”, taču viena svētku izpausme ir nemainīga gadu no gada – iepirkšanās “ballīte”, kuru dažkārt var dēvēt par drudzi. Preču un pakalpojumu sniedzēji nāk klajā ar atlaižu kampaņām, pazīstamākā no tām ir “Melnā piektdiena”, bet interneta veikalos atlaides ilgst vairākas nedēļas. Šis ir laiks, kad iepirkšanās laikā jāsaglabā vēss prāts, jo šajā periodā aktivizējas arī kibernoziedznieki. Ar padomiem, kā atlaižu laikā izvairīties no krāpniecības tiešsaistē, dalās SEB bankas Drošības vadītājs Mārcis Pelcis.

E-veikala kontam izmantojiet unikālu paroli

Nevajadzētu izmantot vienu un to pašu paroli vairākos e-veikalos. Ir jāapsver, vai konta izveide e-veikalā vispār ir vajadzīga? Ja jā, tad katrā e-veikalā izveidotajai konta parolei jābūt unikālai. Ja vienu un to pašu paroli izmanto daudzās vidēs, tas būtiski palielina risku, ka tā var nonākt interneta krāpnieku rokās. Krāpnieki var mēģināt ar šo paroli iekļūt citās vietnēs. Paroles ir jāmaina regulāri, vismaz reizi gadā.

Jāuzmanās no neticami labiem piedāvājumiem

Ja ikdienā kāda prece maksā 200 eiro, bet atlaižu laikā to piedāvā par 2 eiro, šāds piedāvājums jāvērtē ļoti kritiski. Pārāk zema cena bieži vien ir pirmais signāls, ka Jūs mēģina apkrāpt. Iespējams, viltus tirgotājs ir izveidojis īstajam veikalam līdzīgu zīmolu, vai tiek piedāvāta viltus prece, kurai nav nekāda sakara ar oriģinālu. Fantastiski lielas atlaides krāpnieki izmanto, lai iegūtu pircēja finanšu datus.

Pārliecinieties, vai vietne ir autentiska

Drošas interneta vietnes izmanto “https” šifrēšanu. Ja adreses joslas sākumā ir tikai “http” (bez “s” burta), tas nozīmē, ka lapa nav šifrēta un nav droša. Ir svarīgi pievērst uzmanību e-veikala reputācijai un uzticamībai – ir jāpameklē papildu informācija un pircēju atsauksmes. Jāpārbauda, vai e-veikala mājaslapā ir kontaktinformācija, lai nepieciešamības gadījumā ar veikalu varētu sazināties. Jāuzmanās arī ar šķietami pazīstamiem veikaliem, jo krāpnieki mēdz veidot tiem vizuāli līdzīgas vietnes.

Piegādes noteikumiem jābūt skaidri definētiem

Ir jāiepazīstas ar e-veikala piegādes un preču atgriešanas nosacījumiem. Tiem jābūt skaidri formulētiem, un veikalam ir jābūt gatavam atbildēt uz pircēju papildu jautājumiem.

Atsevišķs konts un karte iepirkšanās tiešsaistē

Iepirkumiem internetā ir ieteicams izveidot atsevišķu kontu un maksājumu karti. Saprātīgi būtu šajā kontā paturēt nelielu brīvās naudas summu. Karti būtu saprātīgi paturēt aktivizētu tiešsaistes darījumiem tikai pirkuma veikšanas brīdī, kas ierobežo iespēju karti izmantot ļaunprātīgi. Vēlams izmantot kredītkarti, jo tā nav piesaistīta ikdienas kontam, turklāt pakalpojumu sniedzēji nereti piedāvā arī kredītkaršu darījumu apdrošināšanu. Karšu limitus ir prātīgi samazināt līdz minimumam, nepieciešamības gadījumā tos var palielināt.

Lielākie ienaidnieki – uzklikšķināmās saites

Aktivizējamas (vai – klikšķināmas) saites, kas parādās sociālo mediju kontos, internetā vai e-pastā mēdz būt bīstamas, jo nereti slēpj vīrusus un pikšķerēšanas mēģinājumus. Pirms
noklikšķināt uz šādām saitēm, ir ieteicams pārbaudīt to avotu un rūpīgi pārskatīt saiti. Ja rodas šaubas, labāk šādu saiti neaktivizēt.

Veiciet pirkumus drošā tīklā

Izvairieties no iepirkšanās vai finanšu darījumiem publiskajā interneta tīklā, jo novērtēt tā drošību ir ļoti sarežģīti. Ja iespējams, ir pilnībā jāizvairās no publiskajiem tīkliem, jo tie ir viegli pieejami krāpniekiem. Personīgajās ierīcēs jāizmanto drošības programmatūra un jāaizsargā sevi ar parolēm.

Novērtējiet maksājumu risinājuma drošību

Pirms pirkuma veikšanas, ir svarīgi novērtēt interneta veikala piedāvātā norēķinu risinājuma drošību. Pārbaudiet, kādas norēķinu iespējas ir pieejamas – drošs interneta veikals piedāvā uzticamus maksājumu pakalpojumus (piemēram, PayPal, Apple Pay, Google Pay), kā arī bankas saites, kas nodrošina datu aizsardzību. Svarīga drošības zīme ir arī dubultā identifikācija, kas nozīmē, ka pēc kartes datu ievadīšanas, pircējam papildus ir jāapstiprina darījums (piemēram, izmantojot PIN kodu un sejas atpazīšanas funkciju).

Kritiski novērtējiet paziņojumu par sūtījuma saņemšanu

Ja paziņojumā par sūtījuma piegādi ir ietverta noklikšķināma saite, jāpārliecinās, vai šo SMS vai e-pastu tiešām ir nosūtījis kurjerpasta uzņēmums vai pārdevējs. Šāda ziņojuma saturs jāuztver skeptiski, pat, ja ir norādīts īstais adresāts.

Sekojiet līdzi savam bankas konta stāvoklim

Par savu drošību tiešsaistē primāri katrs ir atbildīgs pats. Ir ieteicams regulāri pārliecināties, kas notiek Jūsu bankas kontā (kontos). Tā ātrāk atklāsiet nesankcionētas darbības un varēsiet informēt banku par ko aizdomīgu. Tāpēc ir jāvelta laiks tam, lai pārbaudītu izejošos maksājumus un pārliecinātos, ka to vidū nav nekas neparasts.